Opublikowany przez: monika.g 2019-04-09 23:55:47
Autor zdjęcia/źródło: Uczulenie na słońce @ pixabay.com
Robi się coraz cieplej więc zaczynamy odkrywać coraz więcej ciała. Może być to jednak niebezpieczne, ponieważ skóra nieprzyzwyczajona do ekspozycji na silne działanie promieni słonecznych może zareagować uczuleniem na słońce. Wiosną zazwyczaj nie chroni się jej jeszcze kremami z filtrem, a słońce wydaje się łagodne. Jednak promieniowanie jest takie samo jak latem, a skóra niezahartowana jeszcze na jego działanie doznaje szoku i u osób wrażliwych reaguje pojawieniem się bąbli, zaczerwienienia i swędzącej wysypki. Jak sobie z nimi poradzić?
U osób uczulonych na słońce już po kilku minutach lub dniach od kontaktu z promieniami słonecznymi na skórze nieosłoniętej ubraniem pojawia się zaczerwienienie oraz nieduże, swędzące bąble. Mogą również wystąpić objawy przypominające oparzenie słoneczne takie jak piekące i swędzące pęcherze oraz rumień i obrzęk. Swędzenie i pieczenie jest bardzo dokuczliwe, skóra jest podrażniona i wrażliwa na dotyk.
Uczulenie na słońce zwykle pojawia się wczesną wiosną, gdy skóra jest na nie szczególnie wrażliwa, ponieważ po zimie nie jest przyzwyczajona do tak nagłej i dużej dawki promieniowania UV. Organizm musi wytworzyć odpowiednią ilość melaniny, czyli barwnika chroniącego skórę przed promieniowaniem. Gdy jest go za mało skóra nie ma szans obronić się przed promieniowaniem i reaguje alergicznie.
Uczulenie na słońce może być również wynikiem używania kosmetyków zawierających alkohol np. perfum czy balsamów, zażywania leków tj. tetracykliny, leki przeciwbólowe czy tabletki antykoncepcyjne, a nawet ziół (takich jak dziurawiec), które uwrażliwiają skórę na działanie promieni UV.
W przypadku alergii na słońce najskuteczniejszym leczeniem byłoby wyeliminowanie czynnika drażniącego, czyli promieni słonecznych, co jest oczywiście niemożliwe. Na szczęście uczulenie zwykle mija po kilku dniach, gdy skóra przyzwyczai się już do silniejszej ekspozycji na promienie słoneczne. Jednak, gdy wystąpią objawy należy je leczyć, bo potrafią być bardzo uciążliwe i prowadzić do zakażeń czy powikłań.
Jeśli zauważysz u siebie uczulenie na słońce wybierz się do dermatologa, który zaleci odpowiednie leczenie. W międzyczasie zmiany na skórze smaruj maścią z cynkiem, która je wysuszy. Jeśli skóra w miejscu wystąpienia alergii się łuszczy nawilżaj ją kosmetykami przeznaczonymi do skóry po opalaniu. Możesz też zastosować wapno.
Zwróć też uwagę czy uczulenie na słońce nie jest spowodowane przez używane przez Ciebie kosmetyki lub inne środki mogące uwrażliwiać skórę na działanie promieni słonecznych. Jeśli tak jest to wyeliminuj szkodzącą Ci substancję i unikaj słońca przez co najmniej tydzień, aż do ustąpienia objawów.
ZOBACZ TAKŻE:
Alergia na pyłki: OBJAWY u dzieci!>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.